9/10 Az iskolai honlapokról
A honlapoknak azért szenteltünk egy külön tananyagot, mert egyre fontosabb szerepet töltenek be az intézmények külső és belső kommunikációjában. Az iskolai honlap funkciója sokrétű. Egyrészt hatékony információszolgáltató, ugyanis támogatja, kiegészíti és segíti az egész intézményi kommunikációt, egységes képet mutatva pedig erősíti az iskola imázsát.
Az alábbiakban azokat a legfontosabb elvárásokat mutatjuk be, melyek elengedhetetlenek egy honlap hatékony működéséhez.
-
Minél szélesebb körben informáljon
A honlap egyik feladata, hogy minden olyan iskolával kapcsolatos tudnivaló szerepeljen rajta, mely információjelleggel szolgálhat az odalátogatóknak. Célszerű kitérni a következőkre: az iskola megközelíthetősége, elérhetősége; a tanárok és diákok névsora valamilyen szempont alapján – pl. évfolyam – csoportosítva; a tanárok elérhetőségei; az öregdiákok, egykori tanárok listája; az iskola története, szakmai profilja; tájékoztatás a pedagógia programokról, fontosabb eseményekről; tájékoztatás a tennivalókról és történésekről – pl. az órarendektől kezdve egészen az étkezde menüjéig –; részletes információnyújtás a tanári munkaközösségek és diákszervezetek tevékenységéről és eredményeiről.
Ezek kidolgozásánál az iskola szembesülhet néhány akadállyal. Például a jelenlegi- és volt tanár-, ill. diáklisták komoly adatbázis-hátteret követelnek, összeállításukat pedig egy részletes és hosszadalmas kutatómunka előzi meg. Az elérhetőségek megadását jó dolog csak az e-mail címekre korlátozni, ez viszont könnyen marketing-célponttá teheti az illető postaládáját.
Például az órarendek közzététele – vagy ami nem teljesen nyilvános adat – csak a jogosultak számára kellene elérhető legyen, ez azonban egy jelszavas rendszer megalkotását vonja maga után.
-
Mutasson vonzó képet az iskoláról
Ennek a célnak az elérése a honlap elsődleges feladatai közé tartozik. És bár ide sorolhatnánk a honlappal kapcsolatos összes elvárást, speciálisan a következők tartoznak ide: a pedagógia programok egyszerűsített és rövid változata; versenyeredmények; a bekerülés/beiratkozás feltételei; az előzetes tájékozódási lehetőségek (pl. nyílt napok) programjai.
-
Legyen naprakész
Nagyon fontos, hogy a honlapon ne szerepeljenek már elavult/lejárt/érdektelen dolgok, az információk és történések mindig legyenek naprakészek.
A közösség belső történéseit ajánlott képgalériák, élménybeszámolók és/vagy aktuális fórumok formájában megjeleníteni.
-
Tartalmazzon szakmai anyagokat
Ez az jelenti, hogy a pedagógusok tanulást segítő anyagokat tesznek közzé a honlapon – pl. napi tanulási tevékenységet segítő tesztek, segédanyagok –, ugyanakkor publikálják a tudományos munkásságuk eredményeit is. Itt gondot jelenthet az, hogy a legtöbb oktató tudása nem valószínű, hogy kiterjed ilyen elektronikus anyagok készítésére, nem biztos, hogy rendelkeznek azokkal a kompetenciákkal, amelyekkel színvonalas, webes tartalmat tudnának előállítani.
-
Legyen interaktív
Az interaktivitást az oldalon megjelenő fórum, chat és vendégkönyv lehetőséggel lehet elérni. Amennyiben kivitelezhető, az érdeklődő akár virtuális sétát is tehetne az iskola épületében, természetesen a honlapon keresztül. Az interaktivitás egyik akadálya, hogy állandó moderálást igényel, mert a „trollok” elszaporodása, a koordinálatlan beszélgetések könnyen károssá válhatnak az iskola számára.
-
Legyen esztétikus és áttekinthető
Ezzel kapcsolatban a legnagyobb gond, hogy nincs egy egységes álláspont afelől, hogy mi esztétikus és mi nem. Amit viszont követni lehet az az, hogy a honlap felépítésénél a lehető legjobban törekedünk az egységességre, átláthatóságra és a strukturálásra.
---
Összefoglalva tehát, az iskolai honlapoknak két fő célja van. Az egyik az, hogy minél szélesebb körű információval szolgáljanak az intézményről – történet, működés, eredmények, hagyományok, büszkeségek stb. –, másrészt pedig egyfajta közösségi térként is működjenek, minél több kommunikációs csatornát biztosítva ezzel.
Iratkozzon fel hírlevelünkre itt, és mi minden cikk megjelenéséről értesítőt küldünk, hogy le ne maradjon semmiről.